Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor

Bakımsız Klima Kullanımı Hasta Ediyor!

Yaz sıcaklarının artmasıyla beraber klimaların kullanımının da arttığını söyleyen Özel Selçuklu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sait Önal, yanlış klima kullanımının sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Ayarlanmış, ani soğutan, kalitesiz, filtre temizliği yapılmayan klimaların sağlığımıza olumsuz etkiler bırakacağını belirten Dr. Önal, "Yanlış kullanılan klimalar üst solunum yolları hastalıklarından, eklem tutulmalarına, bulaşıcı hastalıklardan, kulak burun boğaz hastalıklarına, baş ağrısından, yüz felcine, lejyoner hastalığından, kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır." diye konuştu.

Klima Nasıl Kullanılmalı?

Dr. Önal, bu rahatsızlıklardan korunmak adına klima kullanılırken sıcaklığın dışarıdaki hava durumuna göre ayarlanması gerektiğini vurguladı. Klimanın dışarıdaki hava sıcaklığından en fazla 6-7 derece düşüklükte ve yüzde 40-45 nemle çalıştırılması gerektiğini belirten Dr. Önal, "Sıcak havalarda dışarıdan klimalı ortama girildiğinde terli vücutla klimanın karşısında durmak veya klimanın direkt rüzgarının vurduğu bir yere oturmak çok tehlikelidir. Hem üst solunum yollarımız hem KBB sistemimiz hem de eklem ve kaslarımız bu denli hızlı bir hava değişimini kaldıramaz ve rahatsızlanır. Klimanın ortamı ani şekilde soğutmaması gerekir. Bununla birlikte yatarken klimalar kapatılmalı veya saat ayarı yapılarak en fazla 1 saat sonra kapanacak şekilde çalıştırılmalıdır. Klimalarımızın filtre temizliği her 3 ayda bir yapılmalıdır." Şeklinde konuştu.

Üst solunum yollarınız tehdit altında

Klimaların neden olduğu en büyük sorunlardan birinin üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu belirten Dr. Sait Önal, " Üst solunum yollarımızın ani sıcaklık değişimi sonucukurumasıyla birlikte sinüslerimiz, kulağımız, bademciğimiz ve boğazımız zarar görür. Bu etki nedeniyle farenjit, sinuzit, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarının vukuu bulma riski artar." Dedi.

Alerjik ve bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Bunun yanı sıra polen filtresi düzenli değiştirilmeyen klimalarda polen, küf mantarı, virüs ve mikropların birikeceğini hatırlatan Dr. Önal, " Klimayla beraber tüm iç ortama yayılan bu maddeler kişileri alerjik ve bulaşıcı hastalıklara karşı etki altında bırakır. Sıcak ve nemli havadan ani şekilde soğuk ve daha kuru havaya geçen vücudumuzda oluşan rahatlama ve hızlı soğuma bizi alerjenlere, virüslere ve enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Klimanın etkisiyle tüm iç mekana yayılmış olan alerjenler, lejyoner virüsü, grip virüsü vb. zararlı etmenlerde bu sayede vücudumuza kolayca etki edebilir." uyarısında bulundu.

Kaynak: http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1034167-yanlis-klima-kullanimi-hasta-ediyor 

Sağlığınız için yılda en az 2 defa klimalarınızın bakımını servise yaptırın. Böylece klimanın olası hastalık risklerinden korunun…

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56