Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Su Akıtıyor!

Klima İç üniteden Su Akıtıyor Diyorsanız…

Klima su akıtması, genellikle hava neminin klima iç ünitesinin soğutma bobininden yoğuşması sonucu oluşan suyun, klima iç ünitesinin içinden tahliye edilememesi veya drenaj hortumunun tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum hem klima performansını olumsuz etkileyebilir hem de ev içinde nem ve su hasarına neden olabilir.

Bu yazıda, klima su akıtması sorununun nedenlerini ve çözüm yöntemlerini ele alacağız. Klima su akıtıyor şikayetleriniz varsa, klima arıza kodları ekranda beliriyorsa ve klima su akıtma sorununa çözüm arıyorsanız önerilerimizi okumaya devam edin…

[widget-131]

 

Klima Neden Su Akıtır?

Klima su akıtma sorunu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Klimanın iç bileşenlerindeki arızalardan kullanım şartlarına kadar farklı etmenler klima su akıtma durumunu ortaya çıkarabilir. Klima su akıtıyor diyenler için olası sebepler;

 • Klima gazının eksik ya da fazla olması
 • İç ünitenin dengesinin bozulmuş olması
 • Klimanın bakır boru bağlantısının neme bağlı yoğuşmaya uğraması
 • Bataryanın ve/veya filtrelerin kirlenmiş olması
 • Drenaj hortumunun tıkanması
 • Drenaj hortumunda çatlak veya delik meydana gelmesi
 • Drenaj hortumunun aşağıya doğru meyilli olması
 • Drenaj tavasında ya da iç ünitenin plastik gövdesinde çatlama ya da delik meydana gelmesi
 • Fan problemleri
 • Ortamdaki fazla neme bağlı yoğuşma
 • İç ünitede buzlanma olması

Klima su akıtma sorunu için olası sebepler bunlar. Klima iç üniteden su akıtıyor diyorsanız farklı nedenler de bu sorunu ortaya çıkarır diyebiliriz. Klima su akıtma sorunu tespiti için klima servisi ekibinizin klimanızda inceleme yapması gerekecektir.

Klima Su Akıtma Sorunu İçin Çözümler

Klima su akıtıyor şikayeti için klima gazının eksik ya da fazla olmasından drenaj hortumunun tıkanmasına kadar birçok nedenden bahsettik. Klima su akıtma sorunu çözümü içinse klima servisleri ya da kullanıcılar tarafından yapılacak basit müdahaleler gerekiyor. Bunlar;

Filtreleri Temizleyin veya Değiştirin: Klima filtreleri zamanla kir ve toz birikimiyle tıkanabilir. Tıkanmış filtreler, klimanın iç ünitesinde suyun birikmesine ve akması sorununa neden olabilir. Bu nedenle, filtreleri düzenli olarak temizleyin veya değiştirin. Klima filtre temizliği nasıl yapılır yazımızdan öğrenin.

Drenaj Hortumunu Kontrol Edin: Klima iç ünitesinden gelen su, drenaj hortumu aracılığıyla dışarı tahliye edilir. Hortumun tıkanması durumunda su birikir ve akar. Hortumu kontrol edin ve varsa tıkanıklıkları temizleyin.

Drenaj Tavasını Temizleyin: Klima iç ünitesinin altında bulunan drenaj tavası zamanla kir ve tortuyla dolabilir. Tavada biriken kir, suyun akmasını engelleyebilir. Drenaj tavasını düzenli olarak temizleyin ve tortuları giderin.

Eğim Ayarını Kontrol Edin: Drenaj hortumu aşağı doğru eğimli olmalıdır, eğer drenaj borusunun yerleştirildiği noktada bir eğim yoksa da klimanın su akıtması olasıdır. Klima su akıtıyor diyorsanız drenaj borusu eğimini kontrol edin.

Fan Hızını Ayarlayın: Klima su akıtıyor diyorsanız klimayı nemli bir ortamda ve uzun süre soğutma konumunda çalıştırmış olabilirsiniz. Bu durumda fan hızını en yüksek seviyeye çıkartarak tekrar deneyin. Kumandanızın açma/kapama düğmesine basarak açık konuma getirin. Mod seçim tuşundan istediğiniz çalışma modunu seçin. Ardından fan hız seviyesini "Fan speed" tuşuna basarak ayarlayabilirsiniz. Dikey hava kanatlarının bir yöne yatık olmamasına dikkat edin.

[widget-134]

Klima Bakımı Yaptırın Maliyetli Arızalardan Korunun!

Bakımsız kalan klimalarda su akıtma sorunu ile daha sık karşılaşılıyor. Filtrelerin temizlenmemesi, bakım sırasında yapılacak olan kontrollerin aksatılması nedeni ile klima su akıtıyor ve benzeri şikayetler daha çok görülüyor.

Klima bakımı, klimanın düzgün çalışmasını sağlamanın yanı sıra olası sorunların önlenmesine de yardımcı olur. Su akıtma sorunu da bu potansiyel sorunlardan biridir ve düzenli bakım ile önlenebilir. Klima bakımı sırasında, drenaj hortumları ve drenaj tavaları kontrol edilir, filtreler temizlenir veya değiştirilir ve klimanın genel performansı değerlendirilir. Bu önleyici bakım, su akıtma sorununun erken tespit edilmesine ve giderilmesine yardımcı olur, böylece kullanıcılar klimanın verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Bu nedenle, klima bakımını düzenli olarak yaptırmak, su akıtma gibi potansiyel sorunların önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Klima su akıtıyor ya da klima neden su akıtır diyorsanız bize ulaşabilir, teknisyenlerimizden bilgi alabilirsiniz. Klima bakım fiyatları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56