Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Çalışmıyor!

Klimanızın Çalışmamasının Olası Nedenleri ve Çözümleri

Klima çalışmaması, özellikle sıcak havalarda konforu sağlayan klimalarda karşılaşılabilecek bir sorundur ve kullanıcılar için oldukça rahatsız edici olabilir. Klima çalışmamasının birden fazla nedeni olabilir ve bu durum genellikle teknik arızalar, elektriksel sorunlar veya bakım gereksinimlerinden kaynaklanır.

Klimanın çalışmaması, kullanıcıların iç mekân sıcaklığını düzenleme konforunu engelleyebilir ve gereksiz bir rahatsızlık yaratabilir. Bu yazıda, klimanın çalışmamasının olası nedenlerini ve çözüm yollarını inceleyeceğiz. Siz de evde ya da ofiste kullandığınız klimanın çalışmama sorununu çözmek istiyor ve neler yapabileceğinizi araştırıyorsanız aşağıdaki önerilerimiz işinize yarayacaktır.

[widget-131]

Klima Neden Çalışmaz?

Klimanın çalışmamasının birden fazla sebebi olabilir. Klima çalışmıyor ya da klima hava üflemiyor diyorsanız olası sorunlar şunlardır:

Elektrik Beslemesi Sorunları: Klimanın elektrik bağlantılarında bir sorun olabilir. Fişin takılı olmaması, sigorta atması veya kesinti gibi elektrik kesintileri, klimanın çalışmamasına neden olabilir. Klima sigorta attırma gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Kumanda Problemleri: Klima çalışmıyor diyorsanız kumandasında bir arıza veya pilin bitmesi, klimanın tepki vermemesine neden olabilir. Kumanda üzerindeki düğmelerin veya ayarların doğru şekilde ayarlanmadığı durumlarda da klima çalışmayabilir. Uzaktan kumanda alıcısı ve vericisi kontrol edilerek arıza giderilir.

Filtre Tıkanıklığı: Klima filtrelerinin tıkanması, hava akışını engeller ve klimanın verimli çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda, klima iç ünitesinin soğutma veya ısıtma işlevi devre dışı kalabilir.

Dış Ünite Sorunları: Klima çalışmıyor sorunu için dış ünitesinde bir arıza, kompresör veya fan gibi önemli bileşenlerin çalışmasını engelleyebilir. Dış üniteye hava akışının engellenmesi, bu tür sorunlara yol açabilir. Fan motoru ve ekovat arızalı olabilir. Fan motoru ve ekovat ayrı ayrı kontrol edilerek arıza bulunur. Arızalı olan değiştirilir.

Termostat Arızası: Klima çalışmıyor diyorsanız klimanın termostatı doğru sıcaklık ayarını algılamıyorsa, klima yanlış çalışabilir veya hiç çalışmayabilir.

Klima Bakımı Gerekliliği: Klima düzenli bakım gerektirir. Kirli veya tıkanmış filtreler, soğutucu sıvı seviyesinin düşmesi veya sistemdeki diğer klima bakım gereksinimleri, klimanın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Teknik Arızalar: Klimadaki teknik arızalar, sensör sorunları, kompresör arızaları veya soğutma devreleri üzerindeki diğer sorunlar gibi, klimanın çalışmamasına neden olabilir. Klima arıza kodları ekranda görülebilir.

Klima çalışmama sorunu bu nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Klima servisi ekiplerinizle bu sorunları çözüme ulaştırabilirsiniz.

Klima Çalışmama Sorununun Çözümü

Klima çalışmıyor diyor ve öneriler arıyorsanız ilk olarak klimanıza elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Elektrikleriniz kesik olabilir ya da klimanın sigortası atmış olabilir. Ayrıca klima kumandasının çalışıp çalışmadığından da emin olun. Kumandanıza görüntü gelmiyorsa yeni pil takıp tekrar deneyin. Bunlar dışında;

  • Klima filtrelerinin tıkanmış olması, hava akışını engelleyerek klimanın verimli çalışmasını engelleyebilir. Filtreleri temizleyin veya değiştirin ve düzenli olarak bakımını yapın.
  • Dış ünitedeki fan veya kompresör gibi önemli bileşenlerin düzgün çalıştığından emin olun. Eğer dış ünite tıkanmış veya kapalıysa, hava sirkülasyonu engellenebilir ve klima çalışmayabilir.
  • Klima termostatını doğru şekilde ayarladığınızdan emin olun ve istediğiniz sıcaklıkta olduğunu kontrol edin. Eğer termostat arızalıysa, değiştirilmesi gerekebilir.
  • Kumandanızla klimaya komut verdiğinizde ön panelin en solunda yer alan gösterge lambasının yanıp yanmadığını ve iç üniteden "bip" şeklinde bir sinyal sesinin gelip gelmediğini kontrol edin. "Bip" sesinden yaklaşık 10 saniye sonra klima çalışmaya başlayacaktır.

Eğer yukarıdaki öneriler klima çalışmama sorununu çözmezse klima servisinizden destek alın. Klima bakımı ve klima arıza onarımı yaparak klima çalışmıyor şikayetinizi çözüme ulaştıracaklardır.

[widget-134]

Klima Bakımı Yaptırın Arızalarla Karşılaşmayın!

Klima sıcak hava üflemiyor ya da klima soğuk hava üflemiyor diyorsanız, klima çalışmıyor gibi bir şikayetiniz varsa yapmanız gereken klimanıza bakım yaptırmak. Klimanızı bakımsız bıraktığınızda karşılaşacağınız şey klima arızlarından başka bir şey olamaz. Yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırarak klimanızın hem çalışma performansını artırabilir hem de olası arızalarının önüne geçersiniz.

Klima bakımı sırasında klima filtre temizliği, dış ünite temizliği, bağlantı ve termostat kontrolleri, kondenser temizliği, gaz basınç ve gaz seviyesi kontrolleri gerçekleştirilir. Böylece olası arızalar da önlenmiş olur. Klima çalışmıyor dememek için düzenli klima bakımını ihmal etmeyin. Klima bakım fiyatları ve klima bakım aşamaları hakkında bilgi almak için klima bakım servisi ekibimizi arayın. Klima bakım fiyatları için de bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56