Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Ne Kadar Yakar?

Klima Ne Kadar Enerji Harcar?

Klimanın elektrik tüketimi, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Klima, çalışma süresi, kullanılan modelin özellikleri, mekanın büyüklüğü, dış hava koşulları ve tercih edilen sıcaklık ayarları gibi faktörlere bağlı olarak farklı miktarlarda elektrik harcar. Örneğin, daha büyük bir alanı soğutmak için daha güçlü bir klima kullanılması daha fazla enerji tüketimine neden olabilir. Benzer şekilde, klimanın daha yüksek sıcaklık ayarlarında çalıştırılması da daha fazla elektrik harcamasına yol açabilir. Klimanın enerji tüketimi hakkında net bir rakam vermek için kullanılan modelin teknik özelliklerine ve çalışma koşullarına dair detaylı bilgi gereklidir. Ancak genel olarak, klimanın elektrik tüketimi, uygun şekilde kullanıldığında ve düzenli bakım yapıldığında optimize edilebilir.

Klima ne kadar yakar? Klima enerji hesaplaması nasıl yapılır? Tasarruflu klima kullanımı için az yakan klima hangisidir? gibi merak ettiğiniz soruların cevabını verelim…

[widget-131]

 

Klima Enerji Hesaplaması

Klima ne kadar elektrik yakar dediğimizde karşımıza farklı cevaplar çıkacak. Klimanın harcadığı enerji yukarıda da belirttiğimiz gibi markasından modeline, mekan büyüklüğünden istenen ısıtma-soğutma değerlerine kadar değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak klima ne kadar yakar sorusunun bir cevabı vardır. Klima enerji hesaplama formülü ile klimanın ne kadar elektrik yaktığı anlaşılabilir. Klimanın ne kadar enerji tükettiğini hesaplamak için şu adımlar izlenir:

  • Öncelikle klimanın watt değerini bulun.
  • Klimanın çalışma süresini saat cinsinden belirleyin.
  • Enerji tüketimi hesaplaması için (Watt x Çalışma Saati) / 1000 = Enerji Tüketimi (kWh)

Örneğin; 9000 BTU klima enerji tüketimi A sınıfı olan bir klima için enerji tüketimi saatte 0,8 kW olmaktadır. 10 saat çalışan A sınıfı 9000 BTU bir klima 8 kW enerji tüketir. Bir günde 8 kW enerji tüketirse ayda tükettiği enerji 240 kW olur. Siz de klima ne kadar elektrik harcar diyorsanız hesaplamanızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Klima BTU’lara göre ne kadar yakar dediğimizde şunu belirtebiliriz;

9000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

9.000 BTU’luk bir klima kullanıyorsanız klimanız en yüksek hızda bir saatte yaklaşık olarak 0,8 kW elektrik harcar.

12000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

12.000 BTU değerinde A sınıfı bir klima ise en hızlı çalışma modunda bir saatte 1,08 kW elektrik harcar.

18000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

18.000 BTU’luk A sınıfı klima modelleri en hızlı modda saatlik 1,78 kW elektrik harcar.

24000 BTU klima ne kadar elektrik harcar?

24.000 BTU kapasiteli klima modelleri en hızlı modda bir saatte 2,19 kW elektrik tüketir.

Klima ne kadar enerji harcar diyorsanız yukarıdaki klima enerji hesaplaması formülünü kullanabilirsiniz.

Klima Ayda Ne Kadar Elektrik Tüketir?

Klimanın gücü, enerji tüketiminde önemlidir. Bu da enerji verimliliğini belirler. A sınıfı ve üzeri klimalar daha enerji verimli kabul edilir ve daha az elektrik tüketirler. Dolayısıyla elektrik için ödenen ücret de bu tüketime bağlı değişir. Klimanın aylık kaç TL yakacağını öğrenmek için, ilk olarak klimanın gücüne göre saatlik elektrik tüketimi hesaplanmalıdır. Klima ne kadar yakar? Örneğin; 9.000 BTU A sınıfı bir klima, saatte yaklaşık 0,8 kW elektrik tüketir ve bu yaklaşık 1,6 TL harcaması demektir. Günde 8 saat kullanıldığında klima günde 13 TL, sadece günün en sıcak saatlerinde 5 saat kullanıldığında günlük 8 TL, aylık olarak ise 410 TL olarak faturaya yansır. Klima ayda ne kadar elektrik tüketir dediğimizde fiyatlandırmanın elektrik tarifesine göre değişeceğini de göz önünde bulundurmalıyız.

[widget-134]

En Az Yakan Klima Hangisi?

Klima ne kadar yakar ve klima ne kadar enerji harcar sorunuza yanıt verdik. Şimdi de klima modelleri arasından en az yakanlara bakalım. En az elektrik harcayan klimalar A, A+, A++ ve A+++ gibi sınıflardaki klimalardır. Eğer klimanızın daha az elektrik yakmasını istiyorsanız A sınıfı klima tercih etmelisiniz. R410A gaz ile çalışarak çevreye daha az zarar veren bu klimalar, aynı zamanda 1 birim enerji harcamasına 3 birim ısıtma-soğutma veren sistemlerdir. Klima ne kadar yakar dediğimizde en az yakan klimalar olarak A sınıfını gösterebiliriz.

Biliyor musunuz?

Bakımsızlık klimanın daha fazla enerji harcamasına ve faturalarınızın artmasına neden olur.

Klima Nasıl Daha Az Elektrik Harcar? Tasarruflu Klima Kullanım Önerileri

Tasarruflu klima kullanımı için enerji verimliliği yüksek olan bir model tercih edin. Enerji verimliliği yüksek olan klima modelleri, daha az elektrik tüketir ve uzun vadede enerji maliyetlerinizi azaltabilir. Ayrıca klimanızı gereksiz yere çok düşük veya çok yüksek sıcaklık ayarlarına getirmeyin, klimanızın belirli saatlerde otomatik olarak kapanmasını veya sıcaklık ayarlarını değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu, gereksiz çalışma sürelerini önler ve enerji tasarrufu sağlar.

Klimanızı doğru bir şekilde yerleştirin ve iç mekanı iyi izole edin. Gece serin havadan yararlanarak klimayı kapatın ve pencereleri açarak iç mekanı serinletin. Klima bakımı ile klimanızın daha verimli çalışmasını sağlayın.

Klima bakım fiyatları ve klima servis hizmetleri hakkında bilgi almak için bize ulaşın. Klima ne kadar yakar, klima ne kadar elektrik tüketir ya da klima enerji hesaplaması nasıl yapılır diyorsanız teknisyenlerimizle görüşün.

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56