Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Profesyonel Seri Cihazların Kullanım Alanları ve Bakım Detayları

Profesyonel Seri Klimaların Kullanım Alanları ve Bakım Detayları

Bakımı yapılmayan klimalar ideal filtreleme yapamayacağından toz ve partiküller ortamda kalır, küf mantarları oluşmasına neden olurlar. Bu da baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, astım, alerji ve lejyoner gibi ciddi hastalıklara yol açabilir” oysa sadece periyodik bakımlarla bu riskleri ortadan kaldırıp klimaları sağlığımız için faydalı bir hale getirebiliriz. Peki nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Yakından bakalım…

Salon Tipi

Salon Tipi Klimalar özellikle otel, kafe, restoran, cami gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden normale göre daha fazla kullanım imkânı olduğundan salon tipi bakımları zamanı geçmeden yapılmalıdır. Bunlar orta ölçekli alışveriş merkezleri, konferans salonları gibi mekânlar için öncelikli olarak düşünülebilirler. Kışları çok sert geçmeyen yerleşim bölgeleri için mükemmel çözüm olabilirler.

Kaset Tipi

Asma tavan içerisine montajı sayesinde kaset tipi klimalar iç ortamda 4 yöne aynı anda üfleme yapabilme özelliğine sahiptir ve doğru montaj yapıldığı ölçülerde bakım işlemleri de oldukça kolaydır. Kullanılmış mekânda homojen bir sıcaklık ve nem kontrolü de sağlanmış olacaktır. Yılda en az 4 kez kontrolden geçmesi gereken ürünlerinizin özellikle bu modellerinde teknik ekibin desteğine oldukça ihtiyacınız olacaktır.

Kanallı

Avrupa ülkelerinde tercih edilen ve şimdilerde de ülkemizde kullanımı gittikçe yaygınlaşan Kanallı Klima Sistemleri bakımı servisimiz tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Kapalı şartlardan bağımsız bir şekilde ısıtılmasında, soğutulmasında ve iklimlendirilmesinde kullanılan bu modeller, ortam havasını istenilen konfor şartlarına getirirken taze hava alma imkânı sunar ve daha sağlıklı yaşam alanları oluşturur.

Yer/Tavan

Tavan tipi klima bakımı diğer modellerde olduğu gibi aksatılmaması gereken bir durum. Yaşam alanlarınızı daha kullanışlı hale getiren bu cihazları uzun süre kullanmak için uygun koşullarda çalıştığından emin olmalı, temizliklerini ve parça kontrollerini aksatmamalısınız.

Salon Kaset Kanallı Yer/Tavan Tipi Klima Bakım Detayları

 • Gaz basıncı ve gaz kaçağı kontrolü.
 • Dış ünite konsol ve bağlantı aparatlarının kontrolü.
 • Cihazların performanslarının iyi durumda tutulması için gerekli ölçümlerin ve testlerin uygulanması.
 • Elektrik bağlantılarının su, toz ve izolasyon kontrolü, iyileştirilmesi ve voltaj ölçüm.
 • Evap konsander, fan pervanelerinin kontrolü kimyevi ilaçlarla temizliği.
 • Filtre temizliği, gerekirse değişimi.
 • Drenaj hattının kontrolü.
 • Termostat ayarı ve ısı ölçümü
 • Elektrik tesisatı gerilim ve akım düzeyi ile kontrol edilir, gerekirse de müdahale edilir.
 • Soket bağlantıları ve kablo bağlantı noktaları, kontrolü yapılır.
 • Kompresörlerin şebekeden çektiği akım değerlerinin tespiti.
 • Alçak basınç devresi basınç ölçümleri (manifold seti kullanılarak)
 • Yüksek basınç devresi basınç ölçümleri (manifold seti kullanılarak)
 • Evaporatör hava emiş filtrelerinin kontrol ve temizliği
 • Kirli ise, drenaj tavası temizliği
 • Fan pervane kontrolü ve gerekirse temizliği
 • Döner aksam yatakları testi
 • Gaz şarj kontrolü
 • Hava filtresi temizliği
 • Ses kontrolleri .
 • Boru hattı izolasyon kontrolleri, gerekli ise onarımı
 • Boru hattı ezilme ve kaçak kontrolleri

Hava Filtresinin Bakımı

Hava filtresi ön panel üzerindeki yuvaya yerleştirilmiştir. Panelin altındaki tutamaktan aşağı doğru çekildiğinde rahatlıkla çıkabilir. Temizlendikten sonra aynı şekilde yerine takılır. Temizlikten başka bakıma ihtiyaç göstermez. Filtre 15 günde bir temizlenmelidir. Filtre temizlenmediği taktirde hava sirkülasyonu engelleneceğinden evaporatör yüzeyi karlaşır ve soğutma verimi düşer.

Hava Filtresinin Temizlenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Musluk altına tutularak yıkanır.
 2. Elektrik süpürgesiyle temizlenebilir.
 3. Sıcak su ile yıkamak gerekirse su sıcaklığı 50 °C üzerine çıkarılmamalıdır.
 4. Çitilenmemelidir.
 5. Güneşte kurutulmamalıdır.
 6. Asılarak kurutulmamalıdır.
 7. Klima kesinlikle filtresiz çalıştırılmamalıdır.

Elektrik Sarfiyatını Düşürün

Yanlış kullanılan ve Bakımı yapılmamış, kirli klimalar, yeterli ısı transferi yapamadığı için ortamdan alması gereken enerjiyi elektrikten alır ve bu durum faturalarımızda gözle görülür bir artışa neden olur. Bu sarfiyatın önüne geçebilmek için öncelikle termostat değerlerinin doğru ayarlamalı, yazın çok düşük, kışın ise çok yüksek ısı değerlerini seçmemeliyiz. İkinci olarak ise klimamızın periyodik bakımlarını yetkili servisin önerdiği aralıklarda yapmalıyız.

Klimanızın Ömrünü Uzatın

Periyodik olarak kontrol edilmeyen ve bakımı yapılmayan klimalar mevsim değişikliklerinden kaynaklı olumsuz fiziksel etkilere maruz kalır, üzerinde oluşan küflenme ile zamanla çürüme eğilimi gösterir ve aşırı elektrik yükü, yetersiz gaz ile çalışma gibi istenmeyen durumlar neticesinde belirlenen süreden daha önce kullanılamaz hale gelirler.

Olası Arızaların Önüne Geçin

Düzenli olarak kontrolden geçmeyen klimalarda oluşabilecek arızalar önceden tespit edilemez ve bu arızaların önüne geçilemez. Teknolojileri her geçen daha da üst düzeye çıkan klimaların onarım bedelleri de bununla paralel olarak artış göstermektedir, oysa düşük bedeller karşılığında periyodik olarak bakım yaptırıldığında bu bedeller asgariye indirilmiş olacaktır.

Uyarı!
Klima Bakımının konutlar, bürolar, banka şubeleri, mağazalar, vb. gibi yaşam birimlerinde yaz başlangıcında ve kış başlangıcında olmak üzere yılda ortalama iki kez yapılması tavsiye edilir.

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56