Serviste Mükemmellik! Klima Bakım Yetkili Servis Merkezi
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klima Bakım Aşamaları

Klima Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Klima bakım işlemleri birçok aşamadan oluşmakla birlikte genel bakım süreçleri ve uygulamaları aşağıda sıralanmıştır. Klima bakımı yapılırken iç ve dış ünitelerde adım adım izlenmesi gerekenler vardır. Yetkili klima bakım servislerince yapılan bu uygulamalara ve klima bakım evrelerine yakından bakalım…

İç Ünite Toz Filtresinin Temizliği

Toz filtresi iç üniteden çıkartılarak gözenekleri özel solüsyonlarla tozlardan ve bakterilerden arındırılır ve bu sayede klimanın daha verimli çalışması sağlanır.

İç Ünite Plastik Aksamın Temizlenmesi

İç ünitenin paneli itina ile yerinden sökülerek, özel solüsyonlarla temizlenir bu sayede beyaz yüzeylerde meydana gelebilecek sararmaların önüne geçilmiş olunur, panelin üzerindeki toz ve bakterilerden arındırılır.

İç Ünite Evaporatörün Temizlenmesi

İç ünite evapatörü özel solüsyonlarla dezenfekte edilir, üzerlerinde yer alan küf ve bakteriden arındırılır, petek araları açılarak hava geçişinin ve ısı transferinin daha sağlıklı gerçekleşmesi sağlanır.

İç Ünite Hava Çıkışlarının Temizlenmesi

Bu aşamada klimanın iç ünite fanı özel fırça ve solüsyonla temizlenir üzerine yer alan kirden arındırılarak dezenfekte edilir.

İç Ünite Elektriksel Parçaların Temizlenmesi ve Kontrolü

Son olarak iç ünitenin elektrik bağlantı noktalarındaki varsa temassızlıklar giderilir, elektronik kart üzerinde arıza yapmasına neden olabilecek toz ve nem benzeri olumsuzluklardan temizlenir.

Dış Ünite Gövde Temizliği

Dış ünitenin hava şartlarından kaynaklı kirlenen ve deforme olan yüzeyi özel solüsyonlarla temizlenir.

Dış Ünite Kondenser Temizliği

Dış ünitenin ısı transferini yapmasını engelleyen tozlar kondenserden özel solüsyon ve aletlerle temizlenir, hava kanalları açılır.

Dış Ünite Fan Temizliği

Dış ünite fan pervanesi temizlenir ve üfleme debisi arttırılır.

Dış Ünite Elektriksel Parçalarının Temizlenmesi ve Kontrolü

Dış ünitenin elektrik bağlantı noktalarındaki varsa temassızlıklar giderilir, elektronik kart üzerinde arıza yapmasına neden olabilecek toz ve nem benzeri olumsuzluklardan temizlenir. Kompresörün çektiği akım ölçülür.

Dış Ünite Gaz Basınç Kontrolü

Dış üniteye bağlanan gaz ölçüm monifoltlarıyla gaz seviyesi ölçülür, eksikse kullanıcı bilgilendirilir.

Dış Bağlantı Noktalarının Kontrolü

Dış ünite askı aparatlarının kontrolü, vida ve cıvatalarının sıkılması, bakır boru kontrolü ve bağlantı rekorlarının sıkılması işlemi yapılır.

Son Kontrollere Dikkat Edin!

Klima bakımı yapılırken son olarak dış ve iç ünite üfleme – emiş sıcaklıkları ölçümü yapılır, cihaz fabrika standartlarındaki çalışma aralığına getirilir. Böylece klimanın tam anlamıyla bakımı yapılmış olur.

Siz de klimanızı yıllarca aynı performansta ve verimlilikte kullanmayı istiyorsanız klima bakımınızı yaptırmalısınız. Klima bakımı hakkında bilinçlenerek teknik ekipleri de yönlendirmelisiniz. Bakımsız klimalar çok zararlı, unutmayın…

Yorum Yap

Telefon 444 11 56
Servis Çağır
Servis Çağır 444 11 56