Ofis ve İşyerleri İçin Klima BakımEvler İçin Klima Bakım

Bakımsız Klima Kullanımı Hasta Ediyor

Yaz sıcaklarının artmasıyla beraber klimaların kullanımının da arttığını söyleyen Özel Selçuklu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sait Önal, yanlış klima kullanımının sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Ayarlanmış, ani soğutan, kalitesiz, filtre temizliği yapılmayan klimaların sağlığımıza olumsuz etkiler bırakacağını belirten Dr. Önal, "Yanlış kullanılan klimalar üst solunum yolları hastalıklarından, eklem tutulmalarına, bulaşıcı hastalıklardan, kulak burun boğaz hastalıklarına, baş ağrısından, yüz felcine, lejyoner hastalığından, kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır." Diye konuştu

Devamını oku...

Romatizma Hastalarına Klima Uyarısı

Romatizma Hastalarına Klima Uyarısı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Yahya Kemal Burkan, aşırı sıcakların görüldüğü yaz aylarında yoğun klima kullanımının, romatizmal rahatsızlıkları bulunanlara ve büro ortamında çalışan kişilere ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Ekleminde romatizmal yatkınlık olan kişilerin klimalı ortamda kalmasının kişiyi daha çok etkileyeceğini belirten Uz. Dr. Burkan, kişinin buna bağlı bir alt yapısının olduğunu kaydetti. Uz. Dr. Burkan, "Gün boyunca aşırı klimalı ortamda kalınca, ister istemez eklem ağrıları, kas ağrıları, tendon ağrıları artabilmektedir.

Devamını oku...

Bilinçsiz Klima Kullanımı Zatürreye Sebep Oluyor

Bilinçsiz Klima Kullanımı Zatürreye Sebep OluyorBalıkesir Özel Sevgi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Banu Özdemir Genç, sıcak havalarda klima kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Genç, yaz aylarında sıcak hava dalgalarına bağlı hastalık ve ölümlerin görülmeye başladığını belirterek, bu ölümlerin genellikle kalp damar hastalıkları ve solunum sistemi hastalıklarına bağlı geliştiğini belirtti. Sıcak hava dalgaları sırasında bazı hava kirleticilerinin özelikle ozonun artışına bağlı olarak astım ve KOAH'lı hastaların akut alevlenmelerle hastaneye başvurularının arttığına dikkat çeken Genç, "Özellikle yaz aylarında klima kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Devamını oku...

Klimalı Ortamlarda Çalışanları Bekleyen Büyük Risk

Klimalı Ortamlarda Çalışanları Bekleyen Büyük Riskİşte masa başında ve klimalı ortamlarda çalışanları bekleyen büyük risk...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semiha Büyükpoyraz, özellikle masa başında ve klimalı ortamda çalışanları boyun ve sırt ağrılarına karşı uyardı.

Masa başında çalışan ve klimaya maruz kalan kişilerin risk altında olduklarını belirten Büyükpoyraz, "Baş ve boyun ağrısı çekiyor, boyun hareketlerinde tutukluk hissediyorsanız ve ağrı kesici ilaçlara yanıt alamıyorsanız kronik boyun ağrısıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Özellikle masa başında ve klimalı ortamlarda çalışanları tehdit eden boyun ağrısı sürekli aynı pozisyonda durma, klima ya da soğuğa maruz kalma gibi sebeplerle oluşuyor.

Devamını oku...

Klima Göz Hastalıklarına Neden Oluyor!

Klima Göz Hastalıklarına Neden Oluyor!Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, klima ve benzeri ısı değişikliği sağlayan cihazların gözyaşı filminin incelmesine, yaşın buharlaşmasına neden olarak çeşitli göz hastalıklarına yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. Kaynak, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte serinlemek amacıyla kullanımı yaygınlaşan klimanın bazı göz hastalıklarına da yol açtığı uyarısında bulundu.

Klimanın alışveriş merkezlerinden otomobillere, konutlardan iş ortamına kadar hayatın her alanında bulunduğunu ve ortamların havasının suni olarak ayarlandığını dile getiren Kaynak, şöyle konuştu:

Devamını oku...

Astım Olan Çocuğu Klimadan Uzak Tutun!

Astım Olan Çocuğu Klimadan Uzak Tutun!Hava sıcaklıkları iyice arttı. Sıcak havadan bunalanlar kendini ya sahillere ya da klimalı ortamlara atıyor. Bir tuşla kendimizi sıcak havadan kurtarıyoruz ama klimaları ne kadar doğru kullanıyor?

Klimanın zararları var mı? Klima çarpar mı? Klima hasta eder mi? Özellikle astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmaması, aşırı soğuk havanın akciğerlerde zedelenmeler yapıp düzelmeyen öksürüklere neden olabileceğini söyleyen Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay klimaların çocuk sağlığı üzerindeki etkisini anlattı.

Devamını oku...

Klima Önünde Serinleyenler Dikkat!

Klima Önünde Serinleyenler Dikkat!Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Yeşim Taşova, klimaların doğru kullanılmadığı zaman zatürree hastalığına neden olabileceğini söyledi.

Yaz aylarında ishal vakalarının arttığını belirten Prof.Dr. Yeşim Taşova, özellikle kişisel hijyen ve yeme-içme yerlerinin hijyeninin son derece önemli olduğunu belirterek, "Çocuk ve yaşlıları çok etkileyen bir ishale dikkat edilmeli" diye konuştu.

Devamını oku...